בדיקת מונע זרימה חוזרת

מונע זרימה חוזרת הוא מכשיר ייחודי שמטרתו למנוע זרימה של מים מזוהמים לתוך מי השתייה. על ידי התקנה של המכשיר מאחורי קו המים הראשי ניתן למנוע אל תוך מי השתייה זרימה של מים מזוהמים ומלאים בחיידקים כמו מים שעמדו זמן רב בתוך מטפי כיבוי האש או מים מזוהמים ממקורות שונים שיכולים להיות מובלים לצינורות מי השתייה לאחר הפסקת מים. החשיבות של מכשיר מונע זרימה חוזרת היא רבה ולכן הוא מעוגן בחוק המים ובחוקי התברואה השונים של משרד הבריאות ומכון התקנים המחייבים לבצע בדיקת מונע זרימה חוזרת תקופתית.

בדיקת מונע זרימה חוזרת

בדיקת מונע זרימה חוזרת היא בדיקה המבוצעת על ידי איש מקצוע מוסמך משרד הבריאות אחת לשנה. את הבדיקה מבצע איש המקצוע על ידי מכשירי כיול מיוחדים שמראים את הזרימה של המים ואת התקינות של המכשיר. דרך טובה לבצע בדיקת מונע זרימה חוזרת היא על ידי הדמיה המבוצעת באמצעות אביזרים מיוחדים המגלים האם המכשיר תקין והאם זרימת המים המזוהמים לתוך מי השתייה נמנע.

מי רשאי לבצע בדיקת מונע זרימה חוזרת?

רשאי לבצע בדיקת מונע זרימה חוזרת רק מי שהוסמך לכך על ידי הרשויות המתאימות. משרד הבריאות קובע תקנות מיוחדות להסמכה של בודקי מונע זרימת המים כמו פקודת בריאות העם, חוק המים, תווי התקן הישראליים ופקודת הבריאות. איש מקצוע העומד בתקנות המחמירות מקבל את האישור של משרד הבריאות להנפיק דו"ח אישור לאחר בדיקת מונע זרימה חוזרת שיהווה אסמכתא לאישור המכשיר מול הרשויות השונות.

בדיקת מונע זרימה חוזרת לאחר תיקון

מכשיר מונע זרימה חוזרת יכול להיות מתוקן עד למצב של תפקוד מלא במידה והוא מתקלקל. בין אם הצורך הוא תיקון קל או תיקון של החלפת חלקים, לאחר ביצוע התיקון, מחייב משרד הבריאות לבצע בדיקות תקופתיות בתדירות נמוכה יותר על מנת להבטיח את התקינות של המכשיר לאחר שתוקן. אם במכשיר מונע זרימה חוזרת הבדיקות התקופתיות מבוצעות אחת לשנה, הרי במכשיר מונע זרימה חוזרת שעבר תיקון, הבדיקות צריכות להתבצע פעמיים בשנה או אפילו שלוש פעמים בשנה בהתאם לתקנות משרד הבריאות ולסוג התיקון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>